ATV06-38SB-S2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATV06-38SB-S2
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN PLUG HSG 38POS
Stock
107
In Stock :
107
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Voltage Rating :
250 VAC, 250 VDC
Number of Positions :
38 Position
Note :
Contacts Not Included
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Contact Type :
Female Socket
Packaging :
Bulk
Connector Type :
PLUG
Housing Color :
Gray
Features :
IP67, Sealed
Gender :
PLUG
Contact Plating :
Fastening Type :
Latch Lock
Accessory Type :
Contact Gender :
FEMALE
Row Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
IP Rating :
IP67
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Box
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Series :
A
Tradename :
DuraLok
For Use With :
Amphenol DuraLok Signal-SC000572, Power-SS20M1, SS16M1, SS14M1 Series Socket Contacts
Color :
Gray
Base Product Number :
ATV06
Mounting Angle :
Straight
Current Rating :
5 A, 13 A
Product :
Receptacles
Pitch :
Thread Size :
Contact Termination :
Crimp
Termination Style :
Crimp
Flammability Rating :
UL 94 V-0