ATV02W8V5-HF
Mfr.Part #
ATV02W8V5-HF
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SOD123
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Automotive, AEC-Q101
Unidirectional Channels :
1
Polarity :
Unidirectional
Power Dissipation-Max :
0.4W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.89A
Clamping Voltage :
14.4V
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
Peak Pulse Current :
13.89A