ATTINY461V-10PU
Mfr.Part #
ATTINY461V-10PU
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
Data Bus Width :
8B
Number of Programmable I/O :
16
Package Shape :
RECTANGULAR
Mount :
Through Hole
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Tradename :
AVR
RAM (bytes) :
256
Watchdog Timer :
yes
Product Status :
Active
Mounting Style :
Through Hole
Number of I/O :
16
Interface Type :
2-Wire, SPI, USI
EEPROM Size :
256 x 8
Supply Current-Max :
9 mA
ROM Programmability :
yes
Interface :
2-Wire, SPI
Package :
Tube
Height :
5.334mm
Terminal Pitch :
2.54 mm
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Length :
25.98mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Form :
Temperature Grade :
Industrial
Number of I/Os :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Supply Voltage :
5.5 V
Memory Size :
4kB
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Data Converters :
A/D 11x10b
Base Product Number :
ATtiny461
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Max Operating Temperature :
85 °C
Interfaces :
USI
Qualification Status :
Not Qualified
Memory Type :
Flash
Min Operating Temperature :
-40 °C
CPU Family :
AVR RISC
Width :
7.112mm
Core Size :
8-Bit
Microchip
Published :
Access Time :
10 μs
JESD-30 Code :
R-PDIP-T20
Supply Voltage :
3V
Brand :
Microchip Technology
Number of Terminations :
20
Number of Terminals :
20
Reach Compliance Code :
Compliant
No
Number of PWM Channels :
6
Supplier Device Package :
20-PDIP
Radiation Hardening :
Number of ADC Channels :
11
PWM Channels :
Max Frequency :
10 MHz
RAM Size :
256 x 8
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
Min Supply Voltage :
1.8 V
Seated Height-Max :
5.334 mm
Bit Size :
8
Power Supplies :
2/5 V
Program Memory Type :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of SPI Channels :
1
Number of I2C Channels :
1
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
REACH SVHC :
No SVHC
Core Architecture :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Device Core :
RoHS :
Compliant
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Series :
AVR® ATtiny
ROM (words) :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Base Part Number :
ATtiny461
Address Bus Width :
8B
Data Converter :
A/D 11x10b
Number of I/O Lines :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Pbfree Code :
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Timers/Counters :
2
Speed :
10MHz
Packaging :
Tube
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Lead Free :
Lead Free
Frequency :
10MHz
Connectivity :
USI
Datasheets
ATTINY461V-10PU
Introducing Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATTINY461V-10PU from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:ATtiny461, Number of Pins:20, ATTINY461V-10PU pinout, ATTINY461V-10PU datasheet PDF, ATTINY461V-10PU amp .Beyond Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATTINY461V-10PU ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Atmel (Microchip Technology) ATTINY461V-10PU
Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATTINY461V-10PU Overview
The Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATTINY461V-10PU is a powerful microcontroller unit (MCU) that combines high performance and low power consumption in a compact 20-pin DIP package. Designed by Microchip Technology, formerly known as Atmel, this MCU features 4KB of flash memory and operates at up to 10 MHz. It is perfectly suited for developing sophisticated yet power-efficient embedded systems. With its robust architecture and versatile feature set, the ATTINY461V-10PU is an ideal choice for designers looking to integrate reliable microcontroller technology into their projects, ensuring a balance between functionality and size.