ATTINY25V-10PI
Mfr.Part #
ATTINY25V-10PI
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8DIP
Stock
724
In Stock :
724
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Supply Voltage :
3V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Frequency :
10MHz
Published :
1997
Access Time :
10 μs
Base Product Number :
ATTINY25
Speed :
10MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Memory Size :
2kB
Base Part Number :
ATTINY25
Package :
Tube
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
HTS Code :
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
9.271mm
Terminal Finish :
TIN LEAD
Supplier Device Package :
8-PDIP
Product Status :
Obsolete
DMA Channels :
No
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Through Hole
Program Memory Size :
2KB 1K x 16
Connectivity :
USI
EEPROM Size :
128 x 8
Terminal Position :
Dual
Core Processor :
AVR
Qualification Status :
Not Qualified
Data Converters :
A/D 4x10b
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Surface Mount :
RAM Size :
128 x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Height Seated (Max) :
5.334mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Additional Feature :
OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Number of I/O :
6
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)