ATO-16-B225-D10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATO-16-B225-D10
Manufacturer
LEM USA, Inc.
Description
SPLIT CORE CURRENT TRANSFORMER
Manufacturer :
LEM USA, Inc.
Product Category :
Current Sense Transformers
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
1.319 L x 1.260 W (33.50mm x 32.00mm)
Current Rating (Amps) :
16 A
Product Status :
Obsolete
Miscellaneous
Series :
ATO
Weight :
ET (Volt-Time) :
Type :
Non-Invasive (Split Core)
Current Ratio :
Termination Style :
Wire Leads
Ratings :
Package :
Bulk
Height - Seated (Max) :
1.791 (45.50mm)
DC Resistance (DCR) :
Turns Ratio - Primary:Secondary :
Frequency Range :
50Hz ~ 60Hz
Datasheets
ATO-16-B225-D10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H