ATMEGA64RZAV-10MU
Mfr.Part #
ATMEGA64RZAV-10MU
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 44VFQFN
Stock
132
In Stock :
132
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RF Transceiver ICs
Protocol :
6LoWPAN, Zigbee®
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Output :
3dBm
Rad Hardened :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS :
Compliant
Package / Case :
44-VFQFN Exposed Pad
Max Operating Temperature :
85°C
Frequency :
2.4GHz
Core Architecture :
AVR
Serial Interfaces :
JTAG, SPI, USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Min Operating Temperature :
-40°C
GPIO :
32
Number of GPIO :
32
Factory Lead Time :
13 Weeks
Memory Size :
64kB Flash 2kB EEPROM 4kB SRAM
Number of I/O :
Supplier Device Package :
44-VQFN (7x7)
Number of Timers/Counters :
3
Schedule B :
8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000
RAM Size :
4kB
Sensitivity :
-101dBm
Number of I/Os :
Data Bus Width :
8B
Data Rate (Max) :
250kbps
Package :
Tray
Access Time :
10 μs
Current - Transmitting :
9.5mA~16.5mA
Type :
TxRx + MCU
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply :
1.8V~3.6V
Published :
1997
RF Family/Standard :
Base Product Number :
ATMEGA64
Operating Supply Voltage :
5.5V
Base Part Number :
ATMEGA64
Lead Free :
Lead Free
Max Frequency :
10MHz
Series :
Modulation :
O-QPSK
Interface :
SPI
Current - Receiving :
15.5mA
Sensitivity (dBm) :
-101 dBm
Datasheets
ATMEGA64RZAV-10MU
Microchip Technology ATMEGA64RZAV-10MU
TxRx + MCU 2.4GHz 1.8V~3.6V JTAG, SPI, USART 250kbps 15.5mA - Receiving 9.5mA~16.5mA - Transmitting O-QPSK 64kB Flash 2kB EEPROM 4kB SRAM 32 44-VFQFN Exposed Pad