ATMEGA64-16MUR
Mfr.Part #
ATMEGA64-16MUR
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
9mm
EEPROM Size :
2K x 8
Base Part Number :
ATMEGA64
Operating Supply Voltage :
5V
ROM (words) :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
JESD-30 Code :
S-XQCC-N64
Number of Terminations :
64
Memory Size :
64KB
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Base Product Number :
ATMEGA64
JESD-609 Code :
e3
Number of I/O :
53
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of I/O Lines :
53
RAM Size :
4K x 8
Power Supplies :
5V
Speed :
16MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Radiation Hardening :
No
Number of Timers/Counters :
4
Address Bus Width :
16
Width :
9 mm
Seated Height-Max :
1 mm
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Flash
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Pins :
64
External Data Bus Width :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Current-Max :
20 mA
ROM Programmability :
Flash
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Height Seated (Max) :
1mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Pitch :
0.5mm
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Frequency :
16MHz
Supply Voltage :
5V
Microchip Technology
Datasheets
ATMEGA64-16MUR
Atmel (Microchip Technology) ATMEGA64-16MUR
Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATMEGA64-16MUR Overview
ATMEGA64-16MUR Features
The ATMEGA64-16MUR boasts a variety of features that enhance its applicability across different sectors. It includes a high-performance 8-bit AVR RISC-based microprocessor that delivers exceptional processing speed. This MCU supports up to 16 MHz clock speed, ensuring rapid data processing and responsiveness. Additional features include JTAG (IEEE std. 1149.1 compliant) interface for on-chip-debug, two 8-bit timer/counters, two 16-bit timer/counter, real-time counter, four PWM channels, and six flexible channels for event system. It also has advanced interrupt and I/O capabilities and comes with a built-in analog comparator and a ten-channel 10-bit A/D converter, enhancing its utility in processing complex sensor data.