ATMEGA16M1-15AZ
Mfr.Part #
ATMEGA16M1-15AZ
Package / Case
32-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Number of Pins :
32
Supplier Device Package :
32-TQFP (7x7)
Base Product Number :
ATMega16
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x10b
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x10b
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Factory Lead Time :
12 Weeks
Base Part Number :
ATMEGA16M1
Surface Mount :
yes
CPU Family :
AVR RISC
Terminal Form :
Gull wing
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Series :
Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega
Interfaces :
CAN/SPI/UART
Power Supplies :
3/5V
Package / Case :
32-TQFP
Interface :
CAN, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size :
16kB
Number of Timers/Counters :
2
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
EEPROM Size :
512 x 8
Qualification Status :
Not Qualified
RAM (bytes) :
Oscillator Type :
Internal
Microchip Technology Inc
Frequency :
16MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Current-Max :
30 mA
JESD-30 Code :
S-PQFP-G32
ROM (words) :
Temperature Grade :
Automotive
Terminal Pitch :
0.8mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
ROHS3 Compliant
Device Core :
Connectivity :
CANbus, LINbus, SPI, UART/USART
Number of Terminations :
32
Number of Terminals :
Speed :
16MHz