ATMEGA168PV-10MUR
Mfr.Part #
ATMEGA168PV-10MUR
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
32-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Stock
870
In Stock :
870
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
PWM Channels :
yes
Published :
2009
Supply Current-Max :
9 mA
DAC Channels :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Has ADC :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
ROM Programmability :
I2C, SPI, UART, USART
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Data Converter :
A/D 8x10b
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency :
10MHz
RoHS :
Details
RAM (bytes) :
1024
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Pitch :
0.5mm
Product Status :
Active
Bit Size :
8
Terminal Position :
QUAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Temperature Grade :
Industrial
Height :
0.88 mm
Mount :
Flash
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Core Size :
8-Bit
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Tradename :
AVR
Interfaces :
SPI/TWI/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Supply Voltage :
4.5V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package Shape :
Square
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Pbfree Code :
Mounting Style :
SMD/SMT
ATMega168
Height Seated (Max) :
1mm
Brand :
Microchip Technology
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
32
CPU Family :
AVR RISC
Reach Compliance Code :
Compliant
A/D 8x10b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ROM (words) :
Series :
AVR® ATmega
Device Core :
AVR
Seated Height-Max :
1 mm
Contact Plating :
Tin
Length :
5mm
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/Os :
23 I/O
Power Supplies :
2/5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DMA Channels :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Memory Size :
16kB
Base Part Number :
ATMEGA168P
Number of Timers/Counters :
3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Number of I/O Lines :
23
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
32
1K x 8
Product :
MCU
Supplier Device Package :
32-VQFN (5x5)
JESD-30 Code :
S-XQCC-N32
Core Processor :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
8B
Microchip
Number of Terminals :
Watchdog Timer :
Width :
5 mm
Speed :
10MHz
Datasheets
ATMEGA168PV-10MUR
Atmel (Microchip Technology) ATMEGA168PV-10MUR
Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATMEGA168PV-10MUR Overview
ATMEGA168PV-10MUR Features
This microcontroller features a versatile set of functionalities that include advanced RISC architecture, power-saving options, and extensive interrupt programmability. It operates at a frequency of up to 10 MHz, providing a balanced approach between power consumption and processing speed. The integration of analog comparators, multiple communication interfaces, and several channels of ADC enhances its utility in embedded systems. Robust security features and EEPROM for non-volatile memory storage further distinguish the ATMEGA168PV-10MUR as a top choice for developers and engineers.