AT90PWM81-16SN
Mfr.Part #
AT90PWM81-16SN
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
Interface Type :
SPI
ROM (words) :
Length :
13 mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
CPU Family :
AVR RISC
Mounting Style :
SMD/SMT
Compliant
Height :
2.35 mm
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
5V
Oscillator Type :
Internal
Brand :
Microchip Technology
Data Converters :
A/D 8x10b; D/A 1x10b
Number of Pins :
20
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
RoHS :
Details
Number of I/O Lines :
15
RAM (bytes) :
256
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/Os :
16 I/O
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Program Memory Size :
8KB 8K x 8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Speed :
16MHz
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 12 MHZ
Base Product Number :
AT90PWM81
Terminal Form :
Gull wing
Number of Timers/Counters :
1
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Device Core :
Surface Mount
Supply Current-Max :
15 mA
Factory Lead Time :
4 Weeks
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x10b
Height Seated (Max) :
2.65mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Published :
RAM Size :
256 x 8
Base Part Number :
AT90PWM81
Industrial
Interfaces :
SPI
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Status :
Active
Number of Terminals :
20
Width :
7.6 mm
Number of Terminations :
Core Processor :
AVR
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Watchdog Timer :
Seated Height-Max :
2.65 mm
Number of I/O :
16
Package :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Terminal Pitch :
1.27 mm
Supplier Device Package :
20-SOIC
Packaging :
Tube
Frequency :
16MHz
Series :
AVR® 90PWM Lighting
Tradename :
ROM Programmability :
Flash
Datasheets
AT90PWM81-16SN
Introducing Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) AT90PWM81-16SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:AT90PWM81, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, AT90PWM81-16SN pinout, AT90PWM81-16SN datasheet PDF, AT90PWM81-16SN amp .Beyond Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) AT90PWM81-16SN ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Atmel (Microchip Technology) AT90PWM81-16SN
Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) AT90PWM81-16SN Overview
The Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) AT90PWM81-16SN is a robust microcontroller unit (MCU) designed to provide a highly flexible and efficient solution for embedded applications. This 8-bit MCU is built on advanced processing technology, featuring 8KB of flash memory and operating at a clock speed of up to 16 MHz. Ideal for designers focusing on automation and control systems, the AT90PWM81-16SN delivers precision and performance in a compact 20SOIC package. Its integration of power-saving technologies and versatile I/O options makes it a preferred choice for developing energy-efficient and space-constrained applications.