AT89S4051-24SU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT89S4051-24SU
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RoHS :
Details
Surface Mount :
yes
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
3V
Base Product Number :
AT89S4051
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Current-Max :
10.5 mA
ROM (words) :
4096
Speed :
24MHz
Typical Operating Supply Voltage :
2.7 → 5.5 V
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Operating Temperature Classification :
Industrial
Has ADC :
No
Data Bus Width :
8B
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Device Core Size :
8(b)
Pin Count :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM
Mounting :
Surface Mount
Number of UART Channels :
1
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Package :
Tube
Total Internal Ram Size :
256B(kB)
Memory Size :
4kB
Access Time :
24 μs
Number of I/Os :
15 I/O
Product :
MCU
CPU Family :
8051
Connectivity :
UART/USART
Width :
7.6mm
# I/Os (Max) :
15
Number of Pins :
Product Status :
Active
REACH SVHC :
No SVHC
Bit Size :
8
Radiation Hardening :
No
Interfaces :
UART
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RAM (bytes) :
256
Instruction Set Architecture :
CISC
Temperature Grade :
Industrial
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Clock Freq :
24(MHz)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Data Converters :
Number of I/O Lines :
15
RAM Size :
256 x 8
Operating Temperature (Min) :
-40C
Terminal Pitch :
1.27 mm
DAC Channels :
Height :
2.35mm
Number of Timers/Counters :
2
Frequency :
24MHz
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
89S
Oscillator Type :
Internal
Family Name :
AT89
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature (Max) :
85C
JESD-609 Code :
e3
Interface :
UART, USART
Dimensions :
13 x 7.6 x 2.35mm
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Length :
13mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Core Size :
8-Bit
Number of Timers - General Purpose :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Number of Terminals :
Published :
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Operating Supply Voltage (Min) :
2.7(V)
Number of I/O :
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface Type :
UART
DMA Channels :
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
ROM Programmability :
Flash
Mount :
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Terminal Position :
Dual
Core Processor :
Rad Hardened :
Microchip
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Packaging :
Tube
Seated Height-Max :
2.649 mm
Supplier Device Package :
20-SOIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
PWM Channels :
Mounting Type :
Power Supplies :
3/5V
Brand :
EEPROM Size :
Package Type :
SOIC W
Device Core :
Base Part Number :
AT89S4051
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Program Memory Type :
Flash
Programmable :
Datasheets
AT89S4051-24SU
Introducing Microcontrollers Microchip Technology AT89S4051-24SU from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:AT89S4051, AT89S4051-24SU pinout, AT89S4051-24SU datasheet PDF, AT89S4051-24SU amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology AT89S4051-24SU ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.