AT49F002AT-55VI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT49F002AT-55VI
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
32-TFSOP (0.488, 12.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 2MBIT PARALLEL 32VSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Operating Temperature :
-40°C~85°C TC
Technology :
Flash
Base Part Number :
AT49F002
Supplier Device Package :
32-VSOP
Memory Type :
Non-Volatile
Memory Size :
2Mb 256K x 8
Access Time :
55ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package :
Tray
Write Cycle Time - Word, Page :
50µs
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Organization :
256K x 8
Memory Interface :
Parallel
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Format :
Flash
Published :
Package / Case :
Series :
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Base Product Number :
AT49F002
Product Status :
Obsolete
Datasheets
AT49F002AT-55VI
Introducing Memory Microchip Technology AT49F002AT-55VI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TC, Base Part Number:AT49F002, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:32-TFSOP (0.488, 12.40mm Width), AT49F002AT-55VI pinout, AT49F002AT-55VI datasheet PDF, AT49F002AT-55VI amp .Beyond Memory Microchip Technology AT49F002AT-55VI ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.