AT1612-13SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT1612-13SB
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN PLUG HSG 13POS
Stock
54
In Stock :
54
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Latch Lock
HTS Code :
Housing Color :
Red
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
13
Orientation :
Straight
Max Current Rating :
13A
Series :
AT Series™
Color :
Black
Connector Type :
PLUG
Published :
2013
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Female Socket
Mount :
Flanges, Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
2
Contact Termination :
Crimp
Datasheets
AT1612-13SB
Amphenol Sine Systems AT1612-13SB
2 Rows Plug Bulk Black 13 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp AT Series™ Thermoplastic