AT06-12SD-EC01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT06-12SD-EC01
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN PLUG HSG 12POS
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Feature :
Cap (Cover)
Number of Rows :
2
Contact Type :
Female Socket
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Termination :
Crimp
Series :
AT Series™
Mount :
Cable, Free Hanging
Max Current Rating :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Connector Type :
PLUG
Fastening Type :
Latch Lock
Orientation :
Straight
Depth :
32.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge (Max) :
20 AWG
Housing Material :
Thermoplastic
Color :
Brown
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
12
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AT06-12SD-EC01
Amphenol Sine Systems AT06-12SD-EC01
2 Rows Plug Bulk Brown 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp AT Series™ Thermoplastic