AT06-12SA-RDBLK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT06-12SA-RDBLK
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN PLUG HSG 12POS 14-20AWG
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Contact Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Cable, Free Hanging
Housing Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Number of Positions :
12
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
PLUG
Number of Rows :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Type :
Female Socket
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Current Rating :
13A
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Color :
Black
Orientation :
Straight
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Latch Lock
Series :
AT Series™
Feature :
Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AT06-12SA-RDBLK
2 Rows Plug Bulk Black 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp AT Series™ Thermoplastic