AT04-12PC-MM01
Mfr.Part #
AT04-12PC-MM01
Description
CONN RCPT HSG 12POS 14-20AWG
Stock
220
In Stock :
220
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Latch Holder
Feature :
Cap (Cover), Sealed
12
Published :
2013
Length :
40.45mm
Thermoplastic
Max Current Rating :
13A
Color :
Green
Wire Gauge (Max) :
20 AWG
Wire/Cable Gauge :
22 AWG
Depth :
51.7mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Housing Color :
Black
Connector Type :
Receptacle
Datasheets
AT04-12PC-MM01
2 Rows Receptacle Bulk Green 12 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp AT Series™ Thermoplastic