AT04-12PB-RD01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT04-12PB-RD01
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN RCPT HSG 12POS 14-20AWG
Stock
192
In Stock :
192
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
Number of Rows :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Sealed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
FEMALE
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Male Pin
Housing Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Black
Number of Positions :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2013
Connector Type :
Receptacle
Mount :
Cable, Free Hanging
Length :
40.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
AT Series™
Min Operating Temperature :
-55°C
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Orientation :
Straight
Contact Termination :
Crimp
Termination :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Latch Holder
Color :
Black
Datasheets
AT04-12PB-RD01
Amphenol Sine Systems AT04-12PB-RD01
2 Rows Receptacle Bulk Black 12 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp AT Series™ Thermoplastic