ASPI-0428S-101M-T
Mfr.Part #
ASPI-0428S-101M-T
Description
FIXED IND 100UH 290MA 1.02OHM SM
Stock
795
In Stock :
795
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
100kHz
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Q @ Freq :
Number of Terminations :
2
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Current Rating :
290mA
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
1.02Ohm Max
Product Category :
Power Inductors - SMD
Number of Terminals :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
4.7 mm
Width :
4.7 mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Tolerance :
±20%
Ferrite
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height :
3mm
Ratings :
ECCN Code :
EAR99
Rated Current-Max :
0.35 A
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Type :
Wirewound
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product :
Power Inductors
Composition :
Current - Saturation (Isat) :
Max Operating Temperature :
85 °C
Series :
ASPI-0428S
Case/Size Code :
1919
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current - Saturation :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Shielding :
yes
Published :
2009
Size / Dimension :
0.185Lx0.185W 4.70mmx4.70mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance-Nom (L) :
100 µH
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Supplier Device Package :
DC Resistance :
0.0275 Ω
Max DC Current :
290mA
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Inductance :
100μH
Factory Lead Time :
15 Weeks
Shielded :
Current Rating (Amps) :
290 mA
Datasheets
ASPI-0428S-101M-T
Abracon ASPI-0428S-101M-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD