ASP0841506
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASP0841506
Manufacturer
METZ CONNECT
Description
SPRING CLAMP TERMINAL BLOCK, PLU
Manufacturer :
METZ CONNECT
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Green
Number of Positions :
15
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
Plug, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Gauge or Range - mm² :
0.08-1.5mm2
Contact Mating Finish :
Tin
Voltage - UL :
150V
Number of Levels :
1
Feature :
Mating Flange
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP20
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.150 3.81mm
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Housing Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current - UL :
8A
Termination Style :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Insulation Height :
0.488 12.40mm
Plug Wire Entry :
180°
Datasheets
ASP0841506
Bulk 0.150 3.81mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Tin Copper Alloy
ASP0841506 Overview
ASP0841506 Features
ASP0841506 Applications
There are a lot of METZ CONNECT USA Inc.
ASP0841506 Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM