ASP-150-48
Mfr.Part #
ASP-150-48
Manufacturer
MEAN WELL
Description
AC/DC CONVERTER 48V 154W
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Series :
ASP-150 (150W)
Output Power :
153.6W
Operating Temperature :
-20°C~60°C With Derating
Size / Dimension :
6.65Lx2.39W x 1.12 H 169.0mmx60.7mmx28.5mm
Output Current :
3.2A
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90V~264VAC 127V~370VDC
Weight :
320g
Output Voltage :
48V
Max Input Current :
2A
Current - Output 1 :
3.2A
Efficiency :
89%
Minimum Load Required :
No
Number of Outputs :
1
Feature :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Height :
28.5mm
Mount :
Panel, Screw
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Depth :
28.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Output Power :
153.6W
Power (Watts) :
154W
Voltage - Isolation :
4.25kV
Number of Pins :
9
Mounting Type :
Chassis Mount
Power Rating :
153.6W