ASMT-CB20
Mfr.Part #
ASMT-CB20
Manufacturer
Broadcom
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED BLUE CHIP SMD
Manufacturer :
Broadcom
Product Category :
Configuration :
Standard
Current - Test :
10mA
Millicandela Rating :
25mcd
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
ASMT-CB20
Forward Voltage :
3.15V
Wavelength :
475 nm
Height :
200μm
Supplier Device Package :
Chip LED
Min Operating Temperature :
-40°C
Wavelength - Dominant :
470nm
Power Rating :
32mW
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Case Code (Metric) :
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.85V
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
9 Weeks
Color :
Blue
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Luminous Intensity :
25 mcd
Lens Color :
Clear
Illumination Color :
Blue
Forward Current :
5mA
Max Operating Temperature :
85°C
Case Code (Imperial) :
Number of LEDs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Mounting Type :
Surface Mount
Viewing Angle :
150°
Wavelength - Peak :
468nm
Width :
800μm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Size :
1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Height (Max) :
0.30mm
Published :
Datasheets
ASMT-CB20
Broadcom ASMT-CB20
Description: The Broadcom LED Indication - Discrete ASMT-CB20 is a surface mount device (SMD) LED with a 0603 package size. It has a blue color and operates at a voltage of 2V with a current of 20mA.
Features:
- Surface mount device (SMD) LED
- 0603 package size
- Blue color
- Operates at 2V with 20mA current