ASMT-BR20-AS000
Mfr.Part #
ASMT-BR20-AS000
Description
LED RED CLEAR SMD
Wavelength - Dominant :
626nm
Forward Voltage-Max :
2V
Size / Dimension :
3.20mm Lx2.40mm W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Reverse Voltage :
5V
1
Wavelength - Peak :
635nm
15°
Lens Color :
Colorless
1209 (3224 Metric)
Case Code (Imperial) :
Published :
Millicandela Rating :
650mcd
Forward Current :
20mA
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Case Code (Metric) :
Luminous Intensity :
650 mcd
Base Part Number :
ASMT-BR20
Height :
2.4mm
Depth :
2.4mm
Color :
Red
Lens Size :
1.80mm Dia