ASMT-BG20-AS000
Mfr.Part #
ASMT-BG20-AS000
Description
LED GREEN CLEAR SMD
Stock
234
In Stock :
234
Wavelength - Dominant :
569nm
Base Part Number :
ASMT-BG20
Published :
2000
Forward Voltage-Max :
2V
Case Code (Imperial) :
1209
Color :
Green
Reverse Voltage :
5V
Millicandela Rating :
650mcd
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Height :
2.4mm
Lens Size :
1.80mm Dia
Luminous Intensity :
650 mcd
No SVHC
Lens Color :
Colorless
Size / Dimension :
3.20mm Lx2.40mm W
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Min Operating Temperature :
-40°C
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Forward Current :
20mA
Depth :
2.4mm