ASMT-BB20-NS000
Mfr.Part #
ASMT-BB20-NS000
Description
LED BLUE CLEAR SMD
Luminous Intensity :
650 mcd
Forward Current :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Height :
2.4mm
Depth :
2.4mm
Number of Elements :
1
Wavelength - Peak :
470nm
Max Operating Temperature :
85°C
Wavelength - Dominant :
468nm
Base Part Number :
ASMT-BB20
Size / Dimension :
3.20mm Lx2.40mm W
Case Code (Metric) :
Lens Color :
Colorless
Millicandela Rating :
650mcd
Reverse Voltage :
5V
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.2V
Color :
Blue
Min Operating Temperature :
-40°C
Lens Size :
1.80mm Dia