ASMT-BA20-AS000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASMT-BA20-AS000
Manufacturer
Broadcom
Package / Case
1209 (3224 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED AMBER CLEAR 2SMD
Stock
150
In Stock :
150
Manufacturer :
Broadcom
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Number of Elements :
1
Color :
Amber
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
2.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Forward Current :
20mA
Luminous Intensity :
750 mcd
Reverse Voltage :
5V
Base Part Number :
ASMT-BA20
Package / Case :
1209 (3224 Metric)
Configuration :
Standard
Wavelength - Peak :
592nm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Illumination Color :
Orange
Height :
2.4mm
Lens Size :
1.80mm Dia
Forward Voltage-Max :
2V
Lens Style :
Round with Domed Top
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Viewing Angle :
15°
Lens Transparency :
Clear
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
1209
Published :
2000
Wavelength - Dominant :
590nm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
3.20mm Lx2.40mm W
Max Operating Temperature :
85°C