ASDX100G24R-DO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASDX100G24R-DO
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
8-DIP Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PRESS 100PSIG DIGITAL
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Feature :
Temperature Compensated
Accuracy :
±2%
Operating Supply Voltage :
6V
Linearity :
2 %
Reach Compliance Code :
Unknown
Port Size :
Male - 0.09 2.29mm Tube
Output Current :
2mA
Body Height :
13.94mm
Termination Style :
PC Pin
Output Type :
I2C
Pressure Range-Max :
100 PSI
Number of Pins :
8
Nominal Supply Current :
6mA
Pressure Sensing Mode :
Gage
Termination :
PCB
Maximum Pressure :
150PSI (1034.21kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Operating Pressure :
100PSI (689.48kPa)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Pressure :
150 PSI
Pressure Type :
Vented Gauge
Body Breadth :
13.97 mm
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Applications :
Board Mount
Series :
ASDX
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
Input Current :
6mA
Port Style :
Barbless
Package / Case :
8-DIP Module
Surface Mount :
No
Offset-Nom :
19A
Output :
12 b
Datasheets
ASDX100G24R-DO
ASDX Series Vented Gauge Pressure Sensor I2C -20°C~105°C 100PSI (689.48kPa) Barbless ±2% 12 b 4.75V~5.25V Temperature Compensated
ASDX100G24R-DO Overview
The Transducer 8-DIP Module is included in the package for convenience. It is recommended to set the temperature of the transducers to -20°C~105°C to ensure reliable operation. The transducers are capable of operating well at 4.75V~5.25V supply voltage. In order for the transducers to function properly, the 8 pins must be connected. This transducer can handle pressures up to 100 Psi. If the nominal supply current is 6mA, the transducers will operate normally. To make sure the transducers work, they should output 2mA.
ASDX100G24R-DO Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 8-DIP Module
Operating Temperature: -20°C~105°C
8 Pins
ASDX series
Operating Pressure: 100PSI (689.48kPa)
Operating Supply Voltage: 6V