ASCX150AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASCX150AN
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
6-SIP Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR AMP 0-150PSIA
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Termination Style :
PC Pin
Output Voltage :
4.5V
Nominal Supply Current :
4mA
Output Type :
Analog Voltage
Voltage - Rated DC :
16V
Maximum Pressure :
150PSI (1034.21kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Pressure :
150PSI (1034.21kPa)
Response Time :
100 µs
Sensitivity (mV/V) :
30 mV/V
Port Size :
Male - 0.19 4.8mm Tube
Voltage - Supply :
4.5V~16V
Number of Pins :
6
Accuracy :
±1%
Package / Case :
6-SIP Module
Offset-Nom :
0.25V
Output :
0.25 V ~ 4.75 V
Mount :
PCB
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
Reach Compliance Code :
Unknown
Applications :
Board Mount
Published :
Linearity :
0.5 %
Series :
ASCX
Operating Temperature :
-25°C~105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pressure Range-Max :
150 PSI
Port Style :
Barbless
Pressure Type :
Absolute
Feature :
Amplified Output, Temperature Compensated
Body Height :
27.4mm
Datasheets
ASCX150AN
Introducing Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASCX150AN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:6, Package / Case:6-SIP Module, Output:0.25 V ~ 4.75 V, Operating Temperature:-25°C~105°C, ASCX150AN pinout, ASCX150AN datasheet PDF, ASCX150AN amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASCX150AN ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASCX150AN
ASCX Series Absolute Pressure Sensor Analog Voltage -25°C~105°C 150PSI (1034.21kPa) Barbless ±1% 0.25 V ~ 4.75 V 4.5V~16V Amplified Output, Temperature Compensated
ASCX150AN Overview
In order to make your life easier, a 6-SIP Module package includes this transducer. If you want reliable results, you should set the transducers' temperature to -25°C~105°C. Supply voltages as low as 4.5V~16V work well with the transducers. 6 pins must be connected in order for the transducer to work properly. A transducer of this type is capable of measuring pressures up to 150 Psi. In the case of nominal supply current 4mA, the transducers can operate normally. If it is to work, the transducers' voltage should be 4.5V. For continuous operation of the transducers at ambient temperatures, DC voltage should be 16V.
ASCX150AN Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 6-SIP Module
Operating Temperature: -25°C~105°C
6 Pins
ASCX series
Sensitivity (mV/V): 30 mV/V