AS8C403601-QC166N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AS8C403601-QC166N
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 4MBIT PARALLEL 100TQFP
Stock
90
In Stock :
90
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Product Category :
Memory
Memory Type :
Volatile
Clock Frequency :
166MHz
Packaging :
Tray
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Functions :
1
Supply Voltage :
3.3V
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
100
Memory Size :
4Mb 128K x 36
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
3.3V
Write Cycle Time - Word, Page :
6ns
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of Ports :
2
Memory Interface :
Parallel
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Memory Width :
36
Address Bus Width :
17b
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Memory Format :
SRAM
Number of Pins :
100
Radiation Hardening :
No
Published :
2010
Package / Case :
100-LQFP
Density :
4.5 Mb
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Access Time :
3.5ns
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
Voltage - Supply :
3.135V~3.465V
Height Seated (Max) :
1.6mm