AS4C256M16D3L-12BIN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AS4C256M16D3L-12BIN
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
Package / Case
96-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 4GBIT PARALLEL 96FBGA
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Product Category :
Memory
Supply Voltage :
1.35V
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
96-TFBGA
Memory Type :
Volatile
Memory Width :
16
Terminal Pitch :
0.8mm
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Memory Interface :
Parallel
Number of Ports :
1
Published :
Number of Terminations :
96
Density :
4 GB
Address Bus Width :
15b
Length :
13mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Access Time :
20ns
Number of Pins :
96
Organization :
256MX16
Surface Mount :
yes
Operating Supply Voltage :
1.35V
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Packaging :
Tray
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Terminal Position :
BOTTOM
Clock Frequency :
800MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.2mm
Voltage - Supply :
1.283V~1.45V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.283V
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lead Free :
Lead Free
Memory Format :
DRAM
Memory Size :
4Gb 256M x 16
Operating Temperature :
-40°C~95°C TC