AS40-101K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AS40-101K-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
100UH 10% AXIAL SHIELDED IND.
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Axial
Package :
Bag
Type :
DC Resistance (DCR) :
3.12Ohm Max
Current Rating (Amps) :
160 mA
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Ratings :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Supplier Device Package :
Series :
AS40
Inductance :
100 µH
Datasheets
AS40-101K-RC
Allied Components International AS40-101K-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD