ARV10A12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ARV10A12
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Module, SMA Connectors
Datasheet
Download
Description
IC RF SWITCH SPDT 8GHZ MODULE
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
RF Switches
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Series :
ARV
Termination :
SMA
Package / Case :
Module, SMA Connectors
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Gold
Published :
Impedance :
50Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insertion Loss :
0.3dB (Max)
Packaging :
Bulk
RF Type :
GENERAL PURPOSE
Test Frequency :
8GHz
Topology :
Reflective
Frequency :
8GHz
Relay Type :
RF COAXIAL RELAY
Factory Lead Time :
10 Weeks
Coil Voltage (DC) :
12V
Coil Resistance :
205.7Ohm
Insertion Loss (dB) :
0.3 dB
ECCN Code :
EAR99
Circuit :
SPDT
Isolation :
70dB (min)
Frequency Range :
DC~8GHz
Datasheets
ARV10A12
Panasonic ARV10A12
General Purpose RF Type SPDT -55°C~85°C DC~8GHz Isolation:70dB (min) Insertion Loss:0.3dB (max) Reflective 50Ohm
ARV10A12 Overview
ARV10A12 Features
Bulk package
General Purpose RF Type
ARV10A12 Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works
ARV10A12 RF Switches applications.
  • Wireless communications
  • General-purpose RF switching
  • Dual-band applications
  • High speed filter selection
  • Digital transceiver front end switch
  • IF switching
  • Tuner modules
  • Antenna diversity switching
  • Cellular/PCS Base Stations
  • ISM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nisshinbo Micro Devices
    SPDT SWITCH GAAS MMIC
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH 6GHZ 6QFN
  • CEL (California Eastern Laboratories)
    IC RF SWITCH SPDT 3GHZ 6MINIMOLD
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH SPDT 6GHZ 6MLPD