ARS36A24
Mfr.Part #
ARS36A24
Description
RELAY RF SPDT 500MA 24V
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) :
500 mA
Switching Voltage :
30VDC - Max
Package :
Tube
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Material :
Gold Plating
Base Product Number :
ARS36A
Must Operate Voltage :
18 VDC
6 ms
Product Status :
Active
Coil Current :
16.7 mA
Coil Resistance :
1.44 kOhms
Coil Power :
400mW