ARS36A12Z
Mfr.Part #
ARS36A12Z
Description
RELAY RF SPDT 500MA 12V
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Packaging :
Reel
Contact Rating (Current) :
500 mA
Coil Voltage :
12VDC
Coil Resistance :
360 Ohms
Coil Current :
33.3 mA
Coil Power :
400mW
Switching Voltage :
30VDC - Max
Operate Time :
10 ms
Base Product Number :
ARS36A
Package :
Tape and Reel (TR)
Impedance :
50 Ohms
Features :
Must Release Voltage :
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage :
9 VDC