ARS16A12Z
Mfr.Part #
ARS16A12Z
Description
RELAY RF SPDT 500MA 12V
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Coil Current :
33.3 mA
Operate Time :
10 ms
Features :
Coil Voltage :
12VDC
Impedance :
50 Ohms
Relays
Base Product Number :
ARS16A
Contact Rating (Current) :
500 mA
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Must Operate Voltage :
9 VDC
Switching Voltage :
30VDC - Max
Coil Resistance :
360 Ohms
Packaging :
Reel
Package :
Tape and Reel (TR)
Coil Power :
400mW