ARS15A24X
Mfr.Part #
ARS15A24X
Description
RELAY RF SPDT 500MA 24V
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Current :
8.3 mA
Must Release Voltage :
Base Product Number :
ARS15A
Coil Resistance :
2.88 kOhms
Must Operate Voltage :
18 VDC
Packaging :
Reel
Switching Voltage :
30VDC - Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage :
24VDC
Impedance :
50 Ohms
Contact Rating (Current) :
500 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Features :
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Package :
Tape and Reel (TR)
Coil Power :
200mW