ARS12A24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ARS12A24
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY RF SPDT 500MA 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
High Frequency (RF) Relays
Package :
Tube
Brand :
Panasonic Industrial Devices
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Impedance :
75 Ohms
Packaging :
Tube
Base Product Number :
ARS12A
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) :
500 mA
Must Release Voltage :
Subcategory :
Relays
Series :
ARS
Coil Resistance :
1.44 kOhms
Switching Voltage :
30VDC - Max
Coil Power :
400mW
Contact Material :
Gold Plating
Termination Style :
Gull wing
Product Status :
Active
Coil Current :
16.7 mA
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Release Time :
6 ms
Coil Voltage :
24VDC
Mounting Type :
Surface Mount
Operate Time :
10 ms
Features :
Product Category :
High Frequency / RF Relays
Must Operate Voltage :
18 VDC