ARS11Y12X
Mfr.Part #
ARS11Y12X
Description
RELAY RF SPDT 500MA 12V
High Frequency (RF) Relays
Features :
Coil Power :
200mW
Must Release Voltage :
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Voltage :
12VDC
Gold Plating
Base Product Number :
ARS11Y
Operate Time :
10 ms
Package :
Tape and Reel (TR)
Coil Current :
16.7 mA
Contact Rating (Current) :
500 mA
Coil Resistance :
720 Ohms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
30VDC - Max
Packaging :
Reel
Impedance :
75 Ohms
Must Operate Voltage :
9 VDC