ARS11A12X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ARS11A12X
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY RF SPDT 500MA 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
High Frequency (RF) Relays
Brand :
Panasonic Industrial Devices
Coil Power :
200mW
Features :
Product Category :
High Frequency / RF Relays
Coil Resistance :
720 Ohms
Termination Style :
Gull wing
Coil Current :
16.7 mA
Operate Time :
10 ms
Must Operate Voltage :
9 VDC
Release Time :
6 ms
Product Type :
High Frequency Relays
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Base Product Number :
ARS11A
Must Release Voltage :
Packaging :
Reel
Coil Voltage :
12VDC
Series :
ARS
Mounting Type :
Surface Mount
Switching Voltage :
30VDC - Max
Impedance :
75 Ohms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Coil Type :
Latching, Single Coil
Contact Rating (Current) :
500 mA