ARS11A12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ARS11A12
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY RF SPDT 500MA 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
High Frequency (RF) Relays
Must Operate Voltage :
9 VDC
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Brand :
Panasonic Industrial Devices
Product Type :
High Frequency Relays
Impedance :
75 Ohms
Insulation Resistance :
Coil/Input Supply Type :
DC
Switching Time :
16 ms
Termination Type :
Solder
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Electrical Life :
300000 Cycle(s)
Coil Resistance :
720 Ohms
Release Time :
6 ms
Characteristic Impedance :
75 Ω
Package :
Tube
Mounting Feature :
SURFACE MOUNT-STRAIGHT
Contact Voltage(DC)-Max :
30 V
Coil Voltage :
12VDC
Body Height :
8 mm
Subcategory :
Relays
Relay Action :
LATCHED
Contact Resistance :
100 mΩ
Must Release Voltage :
Base Product Number :
ARS11A
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Weight :
2 g
Coil Current :
16.7 mA
Body Length or Diameter :
14 mm
End Contact Plating :
Gold
Coil Voltage(DC)-Max :
12 V
Contact Current(DC)-Max :
0.5 A
ECCN Code :
EAR99
Operate Time :
10 ms
Dielectric Strength Between Open Contacts :
500 Vrms
Body Breadth :
8.6 mm
Series :
ARS
Contact Rating (Current) :
500 mA
Operating Frequency-Max :
3000 MHz
Coil Power :
200mW
Surface Mount :
No
Relay Type :
RF RELAY
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Product Status :
Active
Input Switching Control Type :
Random
Switching Voltage :
30VDC - Max
VSWR :
1.5
Termination Style :
Gull wing
Terminal Finish :
Gold (Au)
Coil Type :
Latching, Single Coil
Contact/Output Supply Type :
DC
HTS Code :
Coil Operate Voltage(DC) :
9 V
Packing Method :
Tube
Packaging :
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
Gold Plating
Physical Dimension :
14mm x 8.6mm x 8mm
Mounting Type :
Surface Mount
Coil Current(DC)-Max :
0.017 A
Coil Release Voltage(DC) :
9 V