ARS10Y12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ARS10Y12
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY RF SPDT 500MA 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
High Frequency (RF) Relays
Coil Resistance :
720Ohm
Contact Resistance :
100MOhm
Coil Voltage (DC) :
12V
HTS Code :
Termination :
Gull wing
Body Height :
8mm
Number of Pins :
14
Factory Lead Time :
12 Weeks
Throw Configuration :
SPDT
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Release Time :
6ms
Electrical Life :
300000 Cycle(s)
Length :
14.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Isolation Max :
30 dB
Termination Style :
Gull wing
JESD-609 Code :
e4
Relay Action :
Momentary
Operate Time :
10ms
Frequency :
3GHz
ECCN Code :
EAR99
Input Power-Max (CW) :
1W
Contact Material :
Gold Plating
Contact (DC) Max Rating R Load :
.5A@30VDC
Must Operate Voltage :
9VDC
Radiation Hardening :
No
Depth :
11.2mm
Switching Time :
16 ms
Coil Current :
16.7mA
Impedance :
75Ohm
Input Switching Control Type :
Random
Coil Voltage :
12VDC
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Strength Between Open Contacts :
500 Vrms
Coil Type :
Non Latching
Max Current Rating :
500mA
Terminal Finish :
Gold (Au)
Switching Current :
500mA
Mounting Type :
Surface Mount
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Must Release Voltage :
1.2VDC
Contact/Output Supply Type :
DC
Series :
ARS
Coil/Input Supply Type :
DC
Mount :
Surface Mount
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Current(DC)-Max :
0.5A
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Body Breadth :
8.6 mm
Weight :
2G
Voltage - Rated DC :
30V
Coil Power :
200mW
Switching Voltage :
30VDC -Max
VSWR :
1.5
Packaging :
Tube
Insertion Loss (dB) :
0.1 dB
Relay Type :
RF
Operating Temperature :
-40°C~70°C