ARE10A4H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ARE10A4H
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY RF SPDT 500MA 4.5V
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
High Frequency (RF) Relays
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Must Release Voltage :
0.45VDC
Electrical Life :
300000 Cycle(s)
Packaging :
Tube
Impedance :
50Ohm
Coil Type :
Non Latching
Weight :
5g
Contact (DC) Max Rating R Load :
.5A@30VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
5A (24 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
20.2mm
Coil Current :
44.4mA
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Gull wing
Body Breadth :
11.2 mm
Switching Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C~70°C
HTS Code :
Switching Voltage :
30VDC -Max
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Switching Current :
1A
Release Time :
5ms
Relay Action :
Momentary
Termination :
Gull wing
Relay Type :
RF
Power Consumption :
200mW
Contact/Output Supply Type :
DC
Insertion Loss (dB) :
0.7 dB
Input Power-Max (CW) :
10W
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Contact Current(DC)-Max :
0.5A
Max Current Rating :
500mA
Contact Material :
Gold Plating
Series :
ARE
Number of Terminations :
9
Input Switching Control Type :
Random
Contact Resistance :
100MOhm
Must Operate Voltage :
3.38VDC
Throw Configuration :
SPDT
Frequency :
2.6GHz
Operate Time :
10ms
Coil Resistance :
101Ohm
Coil Voltage :
4.5VDC
Published :
2006
Isolation Max :
30 dB
Coil/Input Supply Type :
DC
Additional Feature :
RELEASE TIME WITHOUT DIODE
Test Voltage :
500V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Coil Voltage (DC) :
4.5V