ARC18-40SD-P013
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ARC18-40SD-P013
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN PLUG HSG 40POS
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Insulation Resistance :
1000 MOhms
Tradename :
ARC Series
Current Rating :
13 A
Connector Type :
PLUG
Contact Gender :
Socket (Female)
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Locking Ramp
Voltage Rating :
250 V
Package :
Box
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Type :
Female Socket
Number of Positions :
40 Position
Contact Termination :
Crimp
IP Rating :
IP69X
Product Status :
Active
Pitch :
Color :
Black
Mounting Style :
Panel Mount
Features :
IP68/IP69K, Sealed
Series :
ARC
Number of Rows :
4
Termination Style :
Crimp
Gender :
PLUG
Wire Gauge :
20 AWG to 14 AWG
Base Product Number :
ARC18
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
For Use With :
Amphenol ARC Series Size 16 Automotive Socket Contacts
Row Spacing :
Product :
Headers
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Mounting Angle :
Straight
Housing Gender :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
ARC18-40SD-P013
Amphenol Sine Systems ARC18-40SD-P013
4 Rows Plug Black 40 Position Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp ARC Thermoplastic (TP)