ARA220A24X
Mfr.Part #
ARA220A24X
Description
RELAY RF DPDT 1A 24V
High Frequency (RF) Relays
Base Product Number :
ARA220
Coil Resistance :
2.88 kOhms
Release Time :
4 ms
Contact Current Rating :
1 A
Contact Rating (Current) :
1 A
Isolation :
30 dB
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Product Type :
High Frequency Relays
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Product Category :
High Frequency / RF Relays
Subcategory :
Relays
Must Operate Voltage :
18 VDC
Product Status :
Active
Coil Voltage :
24VDC
Series :
ARA
Impedance :
50 Ohms
Features :
Must Release Voltage :
Mounting Type :
Surface Mount
Coil Current :
8.3 mA
Operate Time :
4 ms
Brand :
Panasonic Industrial Devices
Insertion Loss :
0.3 dB
Coil Power :
200mW
Power Consumption :
200 mW
VSWR :
1.2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Contact Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Reel
Termination Style :
Gull wing
Frequency :
1 GHz
Switching Voltage :
30VDC - Max