ARA200A48Z
Mfr.Part #
ARA200A48Z
Description
RELAY RF DPDT 1A 48V
High Frequency (RF) Relays
Product Status :
Active
Product Category :
High Frequency / RF Relays
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
Gull wing
Must Operate Voltage :
36 VDC
Coil Voltage :
48VDC
Coil Power :
300mW
Power Consumption :
300 mW
Coil Current :
6.3 mA
Operate Time :
4 ms
Switching Voltage :
30VDC - Max
Product Type :
High Frequency Relays
Coil Type :
Non Latching
Contact Current Rating :
1 A
Contact Termination :
SMD/SMT
Subcategory :
Relays
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance :
50 Ohms
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Insertion Loss :
0.3 dB
Release Time :
4 ms
Base Product Number :
ARA200
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Series :
ARA
Coil Resistance :
7.68 kOhms
Brand :
Panasonic Industrial Devices
Frequency :
1 GHz
Features :
Packaging :
Reel
VSWR :
1.2
Isolation :
30 dB
Contact Rating (Current) :
1 A