AR1206FR-0710KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR1206FR-0710KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±1%
Height :
660.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
aR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
10kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Moisture Resistant
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
AR1206FR-0710KL
YAGEO AR1206FR-0710KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 10kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C