AR06BTCV4993
Mfr.Part #
AR06BTCV4993
Description
RES 499K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Packaging :
Tape and Reel
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
±25(ppm/°C)
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Resistance :
499kOhm
Product Depth (mm) :
1.55(mm)
Case Size :
Lead Free :
Lead Free
Product Length (mm) :
3.05(mm)
Content :
1000pc(s)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Product Height (mm) :
0.55(mm)
Anti-Sulfurated :
No
Termination Style :
Pad
Tolerance ± :
0.1%
Power Rating :
250mW
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Military Standard :
Not Required
Current Sensing :
No
Type :
Thin Film
Industrial packaging :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Package Type :
SMD
Anti-Surge :
Failure Rate :
Not Required
Package / Case :
Datasheets
AR06BTCV4993
Viking Tech AR06BTCV4993
499kOhm,