AR06BTCV1002
Mfr.Part #
AR06BTCV1002
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Industrial packaging :
yes
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Temperature Coefficient :
±25(ppm/°C)
Number of Terminals :
2
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Current Sensing :
No
Anti-Surge :
No
Packaging :
Tape and Reel
Package Type :
SMD
Case Size :
Termination Style :
Pad
Anti-Sulfurated :
Content :
1000pc(s)
Product Height (mm) :
0.55(mm)
Lead Free :
Lead Free
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
10kOhm
Tolerance ± :
0.1%
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Failure Rate :
Not Required
Type :
Thin Film
Product Depth (mm) :
1.55(mm)
Military Standard :
Not Required
Power Rating :
250mW
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Product Length (mm) :
3.05(mm)
Package / Case :
Datasheets
AR06BTCV1002
Viking Tech AR06BTCV1002
10kOhm,