AR06BTCV1001
Mfr.Part #
AR06BTCV1001
Description
RES 1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Resistance :
1kOhm
Packaging :
Tape and Reel
Current Sensing :
No
Package Type :
SMD
Power Rating :
250mW
Product Height (mm) :
0.55(mm)
Package / Case :
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Number of Terminals :
2
Case Size :
Content :
1000pc(s)
Product Length (mm) :
3.05(mm)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Temperature Coefficient :
±25(ppm/°C)
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Failure Rate :
Not Required
Product Depth (mm) :
1.55(mm)
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Military Standard :
Not Required
Industrial packaging :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination Style :
Pad
Anti-Surge :
No
Anti-Sulfurated :
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Type :
AR06BTCV1001
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Tolerance ± :
0.1%
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
AR06BTCV1001
Viking Tech AR06BTCV1001
1kOhm,