AR06BTCO3482
Mfr.Part #
AR06BTCO3482
Description
RES 34.8K OHM 0.1% 1/3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Failure Rate :
Not Required
Termination Style :
Pad
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Anti-Sulfurated :
No
Ratings :
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
Power Rating(s) :
0.33 (1/3)(W)
Package :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not Required
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Package Type :
SMD
Base Product Number :
AR06BTC
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Anti-Surge :
No
Product Height (mm) :
0.55(mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Length (mm) :
3.05(mm)
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Current Sensing :
Type :
Thin Film
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Features :
Temperature Coefficient :
'±25(ppm/°C)'
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel
Supplier Device Package :
Construction :
RECTANGULAR
Case Size :
Series :
aR
Resistance :
34800(ohm)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Product Depth (mm) :
1.55(mm)
Number of Terminals :
2
Datasheets
AR06BTCO3482
Viking Tech AR06BTCO3482
AR Series, Thin Film, 34800(ohm), 0.333W, 1/3W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C