AR05DTC2002
Mfr.Part #
AR05DTC2002
Description
RES 20K OHM 0.5% 1/10W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Published :
Series :
aR
Package / Case :
Composition :
Thin Film
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
155°C
Failure Rate :
Power Rating :
62.5mW
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Min Operating Temperature :
55°C
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
AR05DTC
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Features :
Ratings :
Resistance :
20kohm
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Datasheets
AR05DTC2002
Viking Tech AR05DTC2002
AR Series, Thin Film, 20kOhm, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C